راهنما خراسان دستگیری پلیس آگاهی خراسان رضوی

راهنما: خراسان دستگیری پلیس آگاهی خراسان رضوی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار بین الملل اردوغان چگونه نظام ریاستی تازه را اجرایی می‌کند؟

إسماعيل جمال در القدس العربی چاپ لندن نوشت: قرار است نخستین گامهای اجرای نظام حکومتی تازه در ترکیه با اعلام نهایی نتیجه های رسمی شروع شود؛ انچه که در روز پنجم م

اردوغان چگونه نظام ریاستی تازه را اجرایی می‌کند؟

اردوغان چگونه نظام ریاستی تازه را اجرایی می کند؟

عبارات مهم : ترکیه

إسماعيل جمال در القدس العربی چاپ لندن نوشت: قرار است نخستین گامهای اجرای نظام حکومتی تازه در ترکیه با اعلام نهایی نتیجه های رسمی شروع شود؛ انچه که در روز پنجم ماه پیش رو انجام می شود و حکایت از پیروزی با اقتدار اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

به گزارش گزینش ، این رسانه عرب زبان ادامه داد: بعد از برگزاری مراسم تحلیف و شروع رسمی کار اردوغان طبق نظام جدید، وی جهت تشکیل دولت خود در سریع ترین وقت ممکن اقدام می کند؛ اقدامی که در واقع تغییری تاریخی در نظام ترکیه محسوب می شود و طی آن، منصب نخست وزیری کاملا لغو شده است و دولت مستقیما زیر نظر مدیر جمهور اداره می شود.

در یک عوض کردن بنیادی دیگر، اردوغان نیازی به تایید اعضای کابینه خود از سوی پارلمان ندارد و خود صلاحیت کامل جهت تشکیل دولت تازه براساس نظر شخصی اش را دارد. بنابر اعلام قبلی اردوغان، تعداد وزاری دولت جدید، به 16 نفر کم کردن می یابد و نشانه از این کار، کاستن از بوروکراسی در این کشور هست. در ادامه، تعداد وزارت منزل ها نیز به صورت چشم گیری کم شده است و در یکدیگر ادغام می شوند تا سرعت خدمت رسانی زیاد کردن یابد.

اردوغان چگونه نظام ریاستی تازه را اجرایی می‌کند؟

در حالی که معارضان اردوغان و بعضی طرفهای غربی، بر این عقیده اند که انتقال یافته کردن تمام اختیارات اجرایی به مدیر جمهور به این شکل گسترده، نوعی دیکتاتور مآبی و استبداد را نشان می دهد، اردوغان نظام ریاستی تازه را متکی بر تاسیس ساختاری می دادند که به دنبال استفاده از ابزارهای مشاوره و اتخاذ تصمیمات در سریعترین وقت ممکن و در اجرایی ترین حالتهاست.

از نظر مخالفان، اردوغان تلاش می کند نقش پارلمان را به حاشیه برده و تمام صلاحیتها را از آن بگیرد، ولی مصطفی شانطوب، مدیر کمیته قانون اساسی در پارلمان ترکیه می گوید: «پارلمان در نظام تازه ترکیه جایگاهی مهم دارد، و شاهد کم رنگ شدن نقش آن نخواهیم بود».

إسماعيل جمال در القدس العربی چاپ لندن نوشت: قرار است نخستین گامهای اجرای نظام حکومتی تازه در ترکیه با اعلام نهایی نتیجه های رسمی شروع شود؛ انچه که در روز پنجم م

شانطوب در مورد نقش پارلمان در نظام تازه تصریح می کند:«تغییرات پیش رو در نظام ریاستی طبق قوانین اساسی و از طریق پارلمان اجرایی می شود و پارلمان هم به نوبه خود قوانینی را صادر خواهد کرد و در واقع نظام تازه به پارلمان امکان نظارتی قدرتمند بر کارها دولت را می دهد».

واژه های کلیدی: ترکیه | اردوغان | قانون اساسی | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog