راهنما خراسان دستگیری پلیس آگاهی خراسان رضوی

راهنما: خراسان دستگیری پلیس آگاهی خراسان رضوی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی ندارند , ۳۵ سال، مضیقه ازدواج&quot، میانگین سن طلاق در کشور ، دهه هفتاد و هشتادی‌ها &quot

یک جمعیت شناس با بیان اینکه ازدواج کودکان یک معضل است و شاخص توسعه نیافتگی هر جامعه به شمار می‌آید، گفت: میزان ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال در سال ۸۵، ۱۰ درصد بود

ندارند , ۳۵ سال، مضیقه ازدواج&quot، میانگین سن طلاق در کشور ، دهه هفتاد و هشتادی‌ها &quot

دهه هفتاد و هشتادی ها "مضیقه ازدواج" ندارند /۳۵ سال؛ میانگین سن طلاق در کشور

عبارات مهم : ایران

یک جمعیت شناس با بیان اینکه ازدواج کودکان یک معضل است و شاخص توسعه نیافتگی هر جامعه به شمار می آید، گفت: میزان ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال در سال ۸۵، ۱۰ درصد بوده که این میزان در سال ۹۵ به ۱۴.۵ درصد زیاد کردن یافته هست.

به گزارش ایسنا، شهلا کاظمی پور که در نشستی در معاونت ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان در مورد عنوان ازدواج صحبت می کرد با اشاره به عنوان کم کردن باروری در کشور عزیزمان ایران و مسئله سالمندی گفت: جمعیت کشور عزیزمان ایران مانند سایر کشورها از گذشته تا به الان رشد مثبتی را تجربه کرده هست. به طوریکه جمعیت ۱۰ میلیونی کشور عزیزمان ایران در سال ۱۳۰۰ به ۱۹ میلیون در سال ۱۳۳۵ رسیده؛ همچنین بین سال های ۵۵ تا ۶۵ رشد ۳.۹ درصدی را تجربه کرده هست. از سال ۸۵ به ۹۰ نیز جمعیت کشور عزیزمان ایران از ۷۰ میلیون به ۷۵ میلیون و از سال ۹۰ تا ۹۵ به حدود ۸۰ میلیون رسیده است.

علی رغم رشد صفر درصدی؛ جمعیت ۲۵ سال آینده کشور عزیزمان ایران به بالای ۱۱۰ میلیون نفر می رسد

ندارند , ۳۵ سال، مضیقه ازدواج&quot، میانگین سن طلاق در کشور ، دهه هفتاد و هشتادی‌ها &quot

وی با اشاره به زیاد کردن یک میلیونی جمعیت در هر سال افزود: اگرچه میزان رشد جمعیت کم کردن یافته ولی این به معنی کم کردن تعداد جمعیت نیست. به طوریکه رشد جمعیت کشور عزیزمان ایران در سال ۹۰ به ۹۵، ۱.۲۴ درصد بوده هست. این کم کردن ادامه خواهد یافت و طی ۲۵ سال آینده رشد جمعیت در حالی به صفر درصد می رسد که جمعیت کشور عزیزمان ایران بالای ۱۱۰ میلیون نفر است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کم کردن باروری مسئله نیست بلکه یک روند جمعیتی حتی در کشورهای پیشرفته است اظهار کرد: رشد جمعیت در سال ۹۵ به ۲.۱ درصد رسیده که اگرچه این میزان تعدیل شده است است ولی در نتیجه گشتاور جمعیتی مربوط به جوانان دهه ۶۰ است که وارد سن ازدواج و فرزندآوری شده است اند.

یک جمعیت شناس با بیان اینکه ازدواج کودکان یک معضل است و شاخص توسعه نیافتگی هر جامعه به شمار می‌آید، گفت: میزان ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال در سال ۸۵، ۱۰ درصد بود

کاظمی پور با بیان اینکه ۴۶ درصد از جمعیت زیر ۱۵ سال دهه ۶۰ به تدریج به سن فعالیت رسیده اند، گفت: بالاترین رقم جمعیت فعال در کشور در سال های ۹۰ تا ۹۵ بوده به طوریکه ۷۲ درصد جمعیت بین ۱۵ تا ۶۴ سال قرار داشتند. تنها شش درصد از جمعیت بالای ۶۵ سال بودند و به این ترتیب بین جمعیت این دهه حدود ۲۰ درصد جمعیت سالخورده می شوند.

انتقادی بر آمار سالخوردگی جمعیت کشور عزیزمان ایران تا ۲۵ سال دیگر

وی با انتقاد از گفته هایی که در آن ادعا می شود تا ۲۵ سال آینده ۶۰ درصد جمعیت کشور عزیزمان ایران سالخورده می شوند تصریح کرد: هر کشوری وارد مرحله پنجره جمعیتی می شود؛ پنجره جمعیتی جهت کشور ما نیز حدود ۳۰ سال است که این دوره از سال ۸۵ در کشور شروع شده است ولی این دوران تبدیل به وقت می شود که از نیروی جمعیتی فعال در عرصه اشتغال و بهره وری استفاده کنیم. در غیر این صورت موجب بیکاری و مصرف گرایی می شود.

ادعای کم کردن «ازدواج» و زیاد کردن «طلاق» نادرست است

ندارند , ۳۵ سال، مضیقه ازدواج&quot، میانگین سن طلاق در کشور ، دهه هفتاد و هشتادی‌ها &quot

این جمعیت شناس با بیان اینکه بر اساس آمارهای سال ۹۵ ثبت احوال اعلام کرده است تعداد ازدواج ها رو به کم کردن هست، گفت: بالاترین میزان تعداد ازدواج در سال ۹۰ با رقم حدود ۸۹۰ هزار مورد بوده است در حالی که این میزان در سال ۹۵ به حدود ۷۰۰ هزار مورد رسیده هست؛ این در حالیست که ثبت احوال همچنین به زیاد کردن تعداد طلاق ها نیز اشاره می کند به طوریکه اعتقاد است میزان طلاق ها در سال ۸۵، ۱۴۰ هزار مورد بوده که این میزان در سال ۹۵ به ۱۷۰ هزار مورد رسیده است ولی به علت اعلام رقم مطلق و خام ازدواج و طلاق، ادعای کم کردن ازدواج و زیاد کردن طلاق نادرست است.

کاهش تعداد زنان مجرد

افزایش ازدواج ها در همه سنین

یک جمعیت شناس با بیان اینکه ازدواج کودکان یک معضل است و شاخص توسعه نیافتگی هر جامعه به شمار می‌آید، گفت: میزان ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال در سال ۸۵، ۱۰ درصد بود

وی با بیان اینکه تعداد زنان مجرد ۱۵ سال به اوج در سال ۸۵، هفت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده است گفت: این تعداد در سال ۹۰ به شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده است.

کاظمی پور با اشاره به اینکه تعداد زنان مجرد ۱۵ سال به اوج در سال ۹۵ به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده هست، افزود: زمانی که تعداد ازدواج های ثبت شده است در ثبت احوال را به کل جمعیت تقسیم می کنیم گفته می شود این رقم کاهنده هست. بنابراین بدیهی است که هنگامی که تعداد ازدواج ها کم کردن می یابد و جمعیت زیاد می شود، میزان خام ازدواج نیز کم کردن یابد ولی باید میزان خالص ازدواج حساب شود یعنی تعداد ازدواج ها در جمعیت در معرض ازدواج تقسیم شود. میزان خام ازدواج ۱۰ در ۱۰۰۰ نفر بوده که الان به ۸.۸ در ۱۰۰۰ نفر رسیده هست. این در حالیست که در سال ۸۵ میزان خالص ازدواج ۱۰۳ نفر در ۱۰۰۰ نفر بوده که این میزان در سال ۹۵ به ۱۱۳ نفر در هر ۱۰۰۰ نفر رسیده هست. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که میزان ازدواج زیاد کردن یافته است.

ندارند , ۳۵ سال، مضیقه ازدواج&quot، میانگین سن طلاق در کشور ، دهه هفتاد و هشتادی‌ها &quot

این جمعیت شناس در ادامه تاکید کرد: البته مسئله ما در خود ازدواج نیست بلکه در بحث گزینش است که چه میزان ازدواج ها دارای ثبات هستند؟ اگر ازدواج اندیشیده باشد و استحکام منجر شود، سالم است.

وی با اشاره به پژوهشی که در دهه ۸۰ و در بین جمعیت ۳۰۰۰ نفری در مورد ازدواج دانشجویی انجام داده است اظهار کرد: در این پژوهش از جوانان پرسیده شد که با وجود ازدواج راحت دانشجویی آیا مراسم دیگری نیز برگزار کرده اند که آمارها نشان می دهد تعداد زیادی از آنها به این پرسش پاسخ مثبت داده اند. بنابراین باید گفت که جهت تسهیل ازدواج باید به سمت ازدواج اندیشیده شده است حرکت کرد و با پول و وام ازدواج صورت نمی گیرد.

کاظمی پور با اشاره به میزان های خاص سنی ازدواج نیز تصریح کرد: این میزان ها به این معنا هستند که باید در هر سن تغییرات ازدواج را بررسی کنیم. تعداد مجردین در هر سنی بین ۱۰ تا ۴۹ سال باید بررسی شود و در هر سنی ازدواج های آن سن به تعداد مجردهای همان سن تقسیم شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: آمارها نشان می دهد در گروه سنی ۱۰ تا ۱۴ سال دختران در سال ۸۵، ۱۰ درصد ازدواج اتفاق افتاده که این میزان در سال ۹۵ به ۱۴.۵ درصد رسیده هست. بین جمعیت ۱۵ تا ۱۹ سال نیز میزان ازدواج از ۸۰ درصد به ۹۶ درصد زیاد کردن یافته، این رقم در سنین ۲۰ تا ۲۴ از ۱۳۱ درصد به ۱۴۱ درصد و سنین ۳۰ تا ۳۴ سال از ۱۰۰ درصد به ۱۰۹ درصد رسیده است که این آمارها نشان دهنده زیاد کردن ازدواج در همه سنین هستند.

دختران دهه ۷۰ و ۸۰ دیگر با مسئله مضیقه ازدواج روبرو نخواهند بود

مقایسه تعداد طلاق ها با ازدواج ها نادرست است

این جمعیت شناس ادامه داد: این در حالیست که از سنین ۳۵ تا ۳۹ سال میزان ازدواج از ۸۶ درصد به ۸۰ درصد و ۴۰ تا ۴۴ سال از ۸۸ درصد به ۶۶ درصد رسیده است ولی دختران دهه ۷۰ و ۸۰ دیگر با مسئله مضیقه ازدواج روبرو نخواهند بود.

وی در مورد آمارهای مربوط به طلاق نیز توضیح داد: بر اساس آمارهای ثبت احوال و در اثر تقسیم ۱۷۰ هزار طلاق به ۸۰ میلیون نفر جمعیت گفته می شود میزان طلاق در حال زیاد کردن است این در حالیست که باید طلاق ها را در جمعیت در معرض طلاق (یعنی افرادی که همسر دارند محاسبه کرد) در سال ۸۵، ۱۶.۵ میلیون زن همسر دار در کشور وجود داشتند که این رقم در سال ۹۰ به ۱۹ میلیون و در سال ۹۵ به ۲۱ میلیون نفر رسید. اگرچه آمارها میزان رشد طلاق را نشان می دهد ولی این رقم در میزان خالص طلاق ۱.۳ به ۲.۳ درصد در ۱۰۰۰ نفر زیاد کردن را نشان می دهد. این در حالیست که زیاد کردن طلاق به صورت خالص ۵.۷ به ۸.۶ در هر ۱۰۰۰ نفر زیاد کردن یافته است.

وی با انتقاد از آمارهایی که تعداد طلاق را با تعداد ازدواج ها مقایسه می کند، گفت: این مقایسه نادرست است لیکن تعداد طلاق و ازدواج از دو جامعه مجزا بر می خیزد. تعداد ازدواج ها مربوط به جامعه مجردان و تعداد طلاق ها مربوط به جامعه متاهل هاست. بنابراین باید گفت در برابر تعداد ازدواج های هر سال چند طلاق اتفاق افتاده است؟.

۳۵ سال؛ میانگین سن طلاق در کشور

وی با اشاره به تعداد طلاق ها بر اساس سنوات زناشویی زیر یک سال در سال ۸۵ گفت: بر این اساس ۲۰ طلاق در هر ۱۰۰۰ ازدواج منجر به طلاق شده است است که این رقم در سال ۹۵، ۲۸ طلاق در هر ۱۰۰۰ ازدواج بوده است.

وی در ادامه تاکید کرد: معمولا ۵۰ درصد طلاق ها در چهار سال نخست زندگی یکسان رخ می دهد و میانگین سن طلاق در کشور ۳۵ سال است.

واژه های کلیدی: ایران | جمعیت | میلیون | ازدواج | میلیونی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog